وبلاگ

افزودنی بتن چیست؟

مطابق تعریف BIS ، افزودنی های بتن موادی به جز “آب، مصالح، سیمان هیدرولیکی” هستند که به صورت افزودنی هایی مانند پوزولانا یا مقاوم‌کننده فیبری و یا تفاله‌ای به عنوان بخشی از بتن و یا ملات مورد استفاده قرار می‌گیرند به طوری که قبل و یا در حین تهیه بتن به آن اضافه می‌شوند تا یک یا چند ویژگی از ویژگی‌های بتن را از جمله درجه سختی آن، قابلیت های عملکردی و الاستیسیته و یا خواص چسبندگی آن را اصلاح کنند.

بتن غلتکی RCC یا RCD چیست ؟

بتن غلتکی بتنی است که در اجرای سازه های حجیم (سدها ، شالوده های بزرگ و ... ) کاربرد دارد و برای اجرای آن از مشین آلات راهسازی و عملیات خاکی استفاده می شود .

موارد استفاده و محدودیت های کاربرد و توجیه اقتصادی بتن الیافی و کاربرد در صنعت ساختمان

هر فن آوری همواره کاربردها و محدودیت های خاص خود را دارد . بتن الیافی خواص مناسبی همچون شکل پذیری بالا ، مقاومت فوق العاده ، قابلیت جذب انرژی و پایداری در برابر ترک خوردن را دارا می باشد ، که متناسب با آنها می توان موارد کاربرد فراوانی برای آن یافت .

انواع الیافی که در بتن استفاده می شود و مکانیزم عملکرد الیاف در بتن چیست ؟

انواع الیافی که در بتن استفاده می شود و در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شود عبازتند از: الیاف شیشه ای ، الیاف پلاستیکی ، الیاف فولادی

بتن الیافی چیست ؟

از جمله مواد جدیدی که جایگاه ویژه ای در ساخت و ساز به خود اختصاص داده ، الیاف تقویت کننده می باشد . استفاده از الیاف تقویت کننده نیز از دیگر مواد عصر حاضر هستند که کاربردهای فراوانی در قسمت های مختلف ساختمان یافته اند .

بتن زنده - بتنی که در آن گیاه می روید

محققان دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا در بارسلونای اسپانیا نوع جدیدی از بتن را ساختند که آب باران رو در درون بافت لایه ای از خود جمع می کند تا محیطی مناسب برای رشد خزه ،گلسنگ و ... ایجاد کند به این ترتیب می شود از این نوع بتن برای ایجاد نمای سبز بدون هیچ گونه سازه مجزا و سیستم آبرسانی پیچیده استفاده کرد .

کاربرد خاص بتن پارچه ای در پدافند غیر عامل

بتن پارچه ای برای ساخت پناهگاه در مناطق جنگی و حفاظت در برابر ترکش و آتش نیز به کار می رود ، همچنین قادر به تحمل فشار ناشی از ماسه مرطوب به ارتفاع 0.75 متر از اطراف و 0.5 متر از سقف را دارا می باشد . در ساخت سریع سواره رو جهت ایجاد سطوح فرود ، تقویت سازه پوشش کانال ، پوشش تونل تثبیت زمین و ... نیز کاربرد دارد .

نحوه آب بندی بتن پارچه ای

با جوش حرارتی ، عمل اتصال محکم و غیر قابل نفوذ ، برای نوارهای بتن پارچه ای (GCCM) ایجاد می گردد . بتن پارچه ای به ضخامت های مخنلف را می توان با جوش حرارتی ، از طرف پوشش پی وی سی روی بتن پارچه ای ، آب بندی کرد .

مقاومت بتن پارچه ای - مقاومت کششی و مقاومت در محیط های شیمیایی

مقاومت فشاری بتن پارچه ای ، آزمایش شده بر اساس استاندارد ASTMC109-02 (بر اساس ترک اولیه) پس از 10 روز تحت تنش شکست ، معادل 40 مگاپاسکال بدست می آید . مقاومت خمشی بتن پارچه ای آزمایش شده بر اساس استاندارد BSEN12467:2004 (بر اساس ترک اولیه) پس از 10 روز برای تنش شکست کششی معادل 3.4 مگاپاسکال و مدول یانگ خمشی معادل 180 مگاپاسکال می باشد .

مشخصات مکانیکی و هندسی بتن پارچه ای

پارچه خشک این محصول را به آسانی می توان توسط ابزارهای دستی ساده مانند چاقو وقیچی قطع کرد و سطح پی وی سی آن را می توان به خوبی به سطوح بتنی یا آجری چسباند و به راحتی نیز با سیمان تعمیر نمود .