وبلاگ

انواع الیافی مورد استفاده در بتن و مکانیزم عملکرد آن چیست ؟

انواع الیافی که در بتن استفاده می شود و در اشکال و اندازه های مختلفی تولید می شود عبازتند از: الیاف شیشه ای ، الیاف پلاستیکی ، الیاف فولادی

بتن الیافی چیست ؟

بتن الیافی از قابلیت جذب انرژی بالایی نیز برخوردار است و تحت اثر بارهای ضربه ای به راحتی از هم پاشیده نمی شود و شاهد تاریخی این فناوری ، کاربرد کاهگل در بناهای ساختمان است .

بتن زنده - بتنی که در آن گیاه می روید

محققان دانشگاه پلی تکنیک کاتالونیا در بارسلونای اسپانیا نوع جدیدی از بتن به نام بتن زنده را ساختند که آب باران رو در درون بافت لایه ای از خود جمع می کند تا محیطی مناسب برای رشد خزه ،گلسنگ و ... ایجاد کند به این ترتیب می شود از این نوع بتن برای ایجاد نمای سبز بدون هیچ گونه سازه مجزا و سیستم آبرسانی پیچیده استفاده کرد .

کاربرد خاص بتن پارچه ای در پدافند غیر عامل

بتن پارچه ای برای ساخت پناهگاه در مناطق جنگی و حفاظت در برابر ترکش و آتش نیز به کار می رود ، همچنین قادر به تحمل فشار ناشی از ماسه مرطوب به ارتفاع 0.75 متر از اطراف و 0.5 متر از سقف را دارا می باشد .

نحوه آب بندی بتن پارچه ای

با جوش حرارتی ، عمل اتصال محکم و غیر قابل نفوذ ، برای نوارهای بتن پارچه ای (GCCM) ایجاد می گردد . بتن پارچه ای به ضخامت های مختلف را می توان با جوش حرارتی ، از طرف پوشش پی وی سی روی بتن پارچه ای ، آب بندی کرد .

مقاومت بتن پارچه ای - مقاومت کششی و مقاومت در محیط های شیمیایی

مقاومت فشاری بتن پارچه ای ، آزمایش شده بر اساس استاندارد ASTMC109-02 (بر اساس ترک اولیه) پس از 10 روز تحت تنش شکست ، معادل 40 مگاپاسکال بدست می آید . مقاومت خمشی بتن پارچه ای آزمایش شده بر اساس استاندارد BSEN12467:2004 (بر اساس ترک اولیه) پس از 10 روز برای تنش شکست کششی معادل 3.4 مگاپاسکال و مدول یانگ خمشی معادل 180 مگاپاسکال می باشد .

مشخصات مکانیکی و هندسی بتن پارچه ای

پارچه خشک بتن پارچه ای را به آسانی می توان توسط ابزارهای دستی ساده مانند چاقو و قیچی قطع کرد و سطح پی وی سی آن را می توان به خوبی به سطوح بتنی یا آجری چسباند و به راحتی نیز با سیمان تعمیر نمود .

مزایای بتن پارچه ای و نحوه اجرای آن

بتن پارچه ای (Concrete Canvas) که به اختصار آن را با عبارت CC نشان می دهند ، یک پارچه تلفیق شده بتنی نازک انعطاف پذیر است که در هنگام تماس با محیط آبی ، سخت می شود . ماده حاصل از فرآبند مذکور ، دوام پذیر ، ضد آب و لایه ای ضد آتش می باشد .

بتن پارچه ای و کاربردهای آن چیست ؟

بتن پارچه ای یا پارچه بتنی GCCM - Geosynthetic Cementitious Composite Mat یک ماده کامپوزیتی با خواص سیمانی ژئوسنتیک به حالت ورقه ای است .

انکربولت چیست ؟

انکربولت (Anchor-bolt) به المان طولی شکلی گفته می شود که به منظور اتصال یک بخش سازه ای تحت بار محوری یا پیچشی به یک سطح مبنا مورد استفاده قرار می گیرد .